‘मूभिंग मोमेन्ट्स'” शीर्षक अन्तर्गत “टेडएक्स” कार्यक्रम सम्पन्न

- February 8, 2021 मा प्रकाशित

काठमाडौं । TEDx पुतलिसडकले फेब्रुअरी 6, 2021 मा नवप्रवर्तन, सक्रियता, उद्यमशीलता, नेतृत्व, र संस्कृतिको विचारहरु लाई प्रबर्द्धन गर्न “‘मूभिंग मोमेन्ट्स'” शीर्षक अन्तर्गत एक TEDx कार्यक्रम आयोजना गर्‍यो।

TEDx कार्यक्रमहरू पूर्ण योजनाबद्ध र स्वतन्त्र रूपमा समुदाय आधारमा गरिन्छ। प्रत्येक TEDx कार्यक्रमको सामग्री र डिजाइन अद्वितीय र स्वतन्त्र रूपमा विकसित गरिएको हुन्छ  र ती सबैको साझा उद्देश्य  भनेको आम व्यक्तिलाई कुराकानी स्पार्क गर्न र अर्थपूर्ण सम्बन्धहरू निर्माण गर्न मद्दत गर्नु हो।

‘मूभिंग मोमेन्ट्स’ को प्रमुख विषयवस्तुको साथ, कार्यक्रम अर्पान बैंक्वेट प्रा.लि.मा आयोजित गरिएको थियो। यसमा छ वटा प्रत्यक्ष वक्ताहरूको व्यक्तिगत कथाहरू र विचारहरू प्रस्तुत गरिएको थियो, मुख्यतया हाम्रो समाज, कार्य क्षेत्र, नेतृत्व र व्यक्तिगत जीवनमा विभिन्न पक्षहरूमा परिवर्तनको सारको बारेमा आफ्नो बिचार र भनइ प्रस्तुत गर्नु भएको थियो

कार्यक्रममा श्री किरण नेपालीले आफ्नो अनौठो प्रस्तुतीकरण र आधुनिक संगीत संस्कृतिको साथ लोक साधन ‘सारंगी’ लाई अनुकूलन गर्दै श्रोताहरुलाई स्तब्ध पारे। त्यसपश्चात सुश्री संगीता डोङ्गोलले  युवा पुस्तालाई लिपि र भाषाको महत्व सिकाउँदै परम्परागत नेपालको संस्कृति र लिपि संरक्षणका लागि काम गर्न एक नयाँ अभिनव प्रस्तुतीकरण गर्नुभयो।

श्री प्रदीप खतिवडाले संकट व्यवस्थापन सम्बन्धी तथ्या .्क र सूचनाको महत्त्वलाई प्रेरित गरे र श्री महेश्वर कुमार नकर्मीले पहिलो लाइसेन्स प्राप्त विमान मेकानिक बन्नका लागि सबै चुनौतिहरू कसरी पार गरे भन्ने बारेमा आफ्नो कथा साझा गरे। धेरै कलिलो उमेरमा उनको सपना पुरा गर्न उनले सामना गरेका कठिनाईका कथाहरू श्रोताहरूले राम्रोसँग बुझे।

सुश्री निश्मा ढुंगाना चौधरीले मानसिक स्वास्थ्यको महत्त्वमा जोड दिए र आफू वरपरका लैंगिक असमानताका विरुद्ध लड्दै गरेको यात्राको वर्णन गर्नुभयो।

कार्यक्रममा बोल्दै कार्यक्रमका प्रमुख आयोजक अजय पाण्डेले भने, “जब पनि समाज परिवर्तन हुनु आवश्यक छ, युवा परिवर्तन निर्माता बन्छ। टेडएक्स पुतलिसाडकको यस आयोजनाको एक मात्र उद्देश्य टेड अनुभवको साथ समाजको सकरात्मक परिवर्तन गर्ने प्रेरणादायक नायकहरुलाई आवाज दिनु हो। ”

कार्यक्रममा साङ्गितिक प्रदर्शन र कबिताको प्रदर्शनले दर्शकलाई थप मनोरन्जन प्रदान गरेको थियो ।

प्रतिक्रिया